Ahududu Çiftliği 2


Çiftlikte gördüğüm diğer şeylere gelince… Malum soğuk iklimin gereksinimleri fazla. Ahududular kışın zarar görmesin diye toprak kaplanmıştı. Ahududuların çıktığı kısımlar yırtılarak açılmış ama diğer yerler tamamen kapatılmıştı. Bu durum zararlı ot mücadelesinde de işe yarıyordu.
Çiftliğin arazi içerisinde bir de orman vardı! Evet, burada birçok kişi arazi alırken orman da alıyor ve bu araziyi de tarım çalışmalarına dahil etmenin yollarını buluyor. Çiftlik sahipleri ormanlık alanda bal üretimi yapılmasına karar vermişlerdi. Hem gelir arttırmak hem de ahududuların döllenmesini sağlayacak arılar yetiştirmek için. Ara sıra karnı acıkmış fare ve karıncalar da kovanlara yaklaşıyormuş ama genel olarak bal üretimi gayet iyi gidiyormuş. Bunlar dışında gördüğüm seyyar kümes ise beni çok güldürdü. Aslında Norveç’te bu tür seyyar ya da hafif malzemelerden yapılmış küçük evlerin depo ya da benzer amaçlar için kullanılması çok yaygın ama kümes için böyle bir çözüm üretmiş olmaları çok hosuşma gitti. Tabii bu sayede gerektiği zaman kümes başka yere taşınabiliyordu ama bence tavuklar şimdiki hallerinden gayet mutlulardı. Yemyeşil çimenler, istedikleri zaman dışarı çıkabilme ve gökyüzünü mavisini görebilme özgürlüğü. Gerçekte her yerde olması gerektiği gibi.

Bu yazı Avrupa'dan Tarım Hikayeleri, Sürdürülebilir Tarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s