GDOlu Ürün Yememekle İş Bitmiyor

İspanya’da sokakta rastladığım duvar yazısı:

Masamda GDO’ya Hayır!

İspanya dünyanın en çok GDOlu ürün yetiştiren ülkelerinden biri. Avrupa’da ise ilk sırada. Öyle ki AB’de GDO’ya karşı başlatılan kampanyalarda tavrını GDO’nun yanında yer alarak belli etmiş. ABD’nin, İspanya’da GDO karşıtlığının önüne geçilmesi (burasının GDO yetiştirilen ülkeler arasında büyük öneme sahip olmasından dolayı) için yazışmalar yaptığı medyada yer almış durumda. İspanya aynı zamanda AB ülkeleri arasında organik tarım konusunda da öncü. İkisi nasıl oluyor? Pek tabi de olamıyor. Gen karışıklığı (kontaminasyon), organik ya da değil normal gene sahip bitkiler ile GDOlar arasında olabilecek akrabalık sorunları gündemi çok fazla meşgul etmekte. Türkçe’de GMOsuz bölgeler diyebileceğimiz literatüre GMO-free zones olarak geçen bölgeler bazı yerlerde başarıya ulaşmış ve buralarda GDOlu bir şey yetiştirmek mümkün değil fakat kontaminasyon sorunundan dolayı genel olarak birçok üretici ve tüketici endişeli. Resmi kaynakların görüşü iki tür bitkinin de bir arada yetiştirilebileceğinden yana. Ama bilimsel çalışmalarda yüksek seviyede kontaminasyonla karşılaşmış.Yani siz GDOlu bir şey yetiştirmeseniz de bunların gelip sizi bulması çok mümkün, doğa bu tohumlarını istemesek de yayacak, ama tüm bu olan bitenin doğanın bir parçası olup olmadığı ise başka bir tartışma konusu.

Kaynaklar:

http://www.gmo-free-regions.org/fileadmin/files/ws_a2_spendeler.pdf

http://www.gmo-free-regions.org/gmo-free-regions/spain/gmo-free-news-from-spain.html

http://www.gmwatch.org/latest-listing/1-news-items/12744

Bu yazı Biyoçeşitlilik, Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to GDOlu Ürün Yememekle İş Bitmiyor

  1. Çapar Kanat dedi ki:

    Genetiği Değiştirilmiş ürün çalışmalarına AB ülkeleri önce karşı çıkıyordu. Bu karşı çıkışı bir sistematiğe büründürdü ve adını ‘’ organik ürün ‘’ koydu. Gıda üretiminde ‘’ organik ürün yönetmeliği’’ nin kabulu ile ülkemiz gündemine organik ürün yetiştiriciliği girmiş oldu.
    Avrupa Birliği ülkelerinde konumlanan şirketler GDO üreten şirketlere zamanla ortak olmaları, daha doğrusu ortak edilmeleri sonrasında ortak edilen AB’li şirketler AB yönetiminin de fikrini değiştirdi. Almanya, AB ülkeleri içinde Genetiği değiştirilen ürünlerin sonuçları ile yakından ilgilenmekte ve sıkı bir takip yapmaktadır. Alman araştırma enstitülerinin GDO’lu ürünlerin insan ve çevre sağlığı, diğer bitkilere genetik özelliklerin bulaşması gibi etkilerini yayınlamaktadır. Bu yayınlar AB karar vericilerince de kerhen de olsa uygulanabilmektedir. Monsanto’nun gdo’lu mısır tohumları ile ilgili Almanya’nın yaptığı araştırma ve yayın bu şekilde gerçekleşti.
    Çapar Kanat
    https://groups.google.com/group/cigsutureticileri

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s