Afganistan’da Çiftçi Olmak

Evinizin barkınızın yıkılmasını kabul edememişken “yeniden yapılanma” çalışmaları yüzünden tohumlarınızı, geçmişinizden gelen bilgilerinizi ve de en kötüsü geleceğinizi kaybetmek demek.
Gündem konusu beni internette araştırma yapmaya itti. Afetler karşısında gıda güvenliği zaten kişisel ilgi alanım. Afganistan’da savaş başladıktan sonra ABD tarımsal destek projeleri geliştirmiş. Tarımsal yeniden yapılanma adı altında, çiftçilerin yeni pazarlara ulaşması ve teknolojilerden yararlanması için çeşitli destek programları oluşturulmuş. Zaten süregelen bütün projelerdeki kilit söz bu: yeni marketler! Tabi bütün bunlar nereden sağlanmış: ABD’den. Çeşitli tarım ve tohum firmaları açılan boşluğu doldurmakta hiç yavaş davranmamışlar. En kötüsü sanırım başka ülkelerden getirtilen tohumlar meselesi. Coğrafyanın alışık olduğu yerel tahıl türlerinin geliştirilmesine öncelik verilmemiş ve tonlarca buğday başka ülkelerden ithal edilmiş.
Afganistan’da kadın olmak zor diye bir sürü yazı okuduk senelerdir. Anlaşılan çiftçi olmak da zor. Toptan insan olmak zor deyip gözlerimizi kapamaya devam edelim ta ki kendi tohumlarımız kaybolup yitene dek.

Kaynakça:

http://www.grain.org/briefings/?id=217

Bu yazı Biyoçeşitlilik, Tarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s