Doğ-a

Anneler Günü’nde en büyük anne için ne yaptınız bugün? Her birimizi karnında sıkılmadan tek tek taşıyıp, her birimize yetecek kadar gıdayı bize kendi bedeninden sunan anaya ne verdiniz hediye? Toprağına ne en son zaman elinizi sürdünüz sükretmek için? Çiçeklerine hayvanlarına ne zaman gerçekten baktınız? Doğanın anne olduğunun farkına ne zaman vardınız?

Doğum bütün bedeni yok saymaktır başka bir can için. Doğum bütün bedeni yormak, bütün besinlerini, kanını, suyunu başka bir cana sunmaktır. Hayattan vazgeçip hayat yaratmaktır. Doğanın her gün hepimiz için yaptığı.

Ama çocuk olmak da sükretmektir, sevmektir, yanmaktır anne aşkıyla. Bizim doğa için hiç yapmadığımız, yapamadığımız. Bedenimizi ayırmışken, ruhumuzu da ayırmışız annemizden ve unutmuşuz bizim için yaptıklarını.

Her gün yeniden anne oluyor doğa, yeniden veriyor besinlerini, yeniden canımıza can oluyor, yeni canlara can katıyor. Bizse yaralıyoruz, yakıyoruz onu, deşiyoruz karnını başka canlar veremesin diye, beni daha fazla besle, bana daha fazla ver diyoruz. Her şeyi diyoruz her gün, ama bir kere olsun ANNE diyemiyoruz ona.

Açgözlü sevgili sevgisi karşılığı anne yüreği istemiş kişiden. Annesini kesmiş, yürek elde sevgiliye koşmuş kişi. Yolda tökezlemiş genç. Yürek canlanmış, “bir şey oldu mu a evlat” demiş. Yaptıklarımızı her gün yeniden sineye çekip unutmayı biliyor doğa. Ona bir vursak gene bizi soruyor. Gene besliyor bizi, gene doyuruyor, sularını akıtıyor önümüze. Biz bir yürek deşerken, o bin yürek oluyor bizi kollamak için.

Bugün Anneler Günü. Bugün en büyük ANNE için ne yaptınız? Onun anne olduğunun farkına ne zaman vardınız?

Bu yazı Doğa, Sürdürülebilir Yaşam içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s