Tarımda Çılgın Proje: Dikey Çiftçilik!

Bugün dikey çiftçilik kavramını duydum. Esası şehirlerde tarım amaçlı kullanılacak gökdelenler yaratılmasına dayanıyor. Bir çeşit gökdelen seralar. Aslında 20 senelik bir geçmişi varmış kavramın ama ben daha önce duymamıştım. İnternette proje nitelikli fotoğraflar bulmak mümkün. Dikey çiftçiliği tasarlayanlar, tarımın doğadan (!) ve topraktan bağımsızlığını kazanmasını, insanların herhangi bir kısıtlama olmadan her yerde tarım yapabilmesini düşünerek bu kavramı geliştirmişler. Amaç giderek artan şehir nüfusu için gerekli gıdayı kontrollü ortamlarda yetiştirebilmek ve iklim değişikliğinden dolayı olacak sıkıntıları aza indirmek.

İlk başta şehir tarımı çalışmalarının bir parçası olabilecek gibi görünse de aslında fikir çok masum görünmüyor. Öncelikle tarımın doğadan ayrı yapılabilecek olmasının hayali bile beni delirtiyor. İspanya’da dünyanın sera merkezini (Almeria şehri) gezme fırsatım oldu ve dehşete düştüm. Romantik tarafımla, domateslerin topraktan, güneşten ve ilaçsız sudan uzak yetiştirilmesine içim acıyarak baktım. Öğrenci tarafımla ise bütün bu teknolojik gelişmelerin ve bunlardan kaynaklanan ürün artışı, enerji kullanımı, küresel tarım ticareti ve gıda sisteminin sürdürülebilirlikten ne kadar uzak olduğunu sorguladım. Kısacası kışın domates yemek bana dünyanın en anlamsız işi olarak göründü! Alamadığımız tatlar ve kokular da cabası. Fakat gökdelenler, dikey çiftlikler işi seralardan öte, bambaşka bir boyuta taşıyor. Tasarıma göre bu çiftlikler güneşten değil yaratılacak yapay enerji kaynaklarından yararlanacaklar! Gene tasarıma göre bu tür oluşumlar çalışma prensiplerine göre çok fazla karbon salınımına yol açacak. Artıları ve eksileri üzerine internette birçok makaleye ulaşmak mümkün ama benim çıkardığım sonuç dikey çiftçilikte gıda yetiştirmek adına çılgın projeler üretip asıl noktanın kaçırıldığı. Asıl nokta dünyanın açlık sorununun üretimden değil ama paylaşımdan (paylaşamamaktan) kaynaklandığı ve insanların bu konuda bir şey yapmak yerine geçici çözümler üretmekten gitgide daha çok hoşlandığı. Yediğimiz gıdalar tıpkı bizim gibi doğanın bir parçası ve onlar doğadan uzaklaştıkça biz de uzaklaşıyoruz. Bulmamız gereken çözümler mevcut durumun ötesinde aranmalı, içinde yaşadığımız sistemin bize sunduklarında değil.

Bu yazı Tarım içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Tarımda Çılgın Proje: Dikey Çiftçilik!

 1. Cem dedi ki:

  Yorumlarının tamamına katılıyorum, kışın tatsız hatta neredeyse plastik kıvamında domates yemek saçmalıktan öte birşey değil…Ancak konvansiyonel yöntemlerle yapılacak tarımın Dünya nüfusunun ihtiyaç duyacağı besini karşılaması da sanırım mümkün değil…Sonuç: Durmak yok, tekno-tarıma devam…

 2. gorunum35 dedi ki:

  YENİ BİR HAREKET BAŞLADI !!!

  Balkonda tarım hareketi…..Bir saksı ülke kurtarıyor.Herkes balkonunda,terasında her yerde organik sebze meyvesini yetiştirecek.Saksıda sebze kime yeter demeyin,bir ailenin ihtiyacını karşılamaktadır.Her aile kendi ihtiyacını karşılarsa,tarımda üretilen meyve sebzelerde ihraç edilir.Meyve sebzeye vereceğiniz para ile başka şeyler alırsınız veya biriktirirsiniz..

  Balkonda organik sebze ve meyve tarımı ilgili insanların buluşabileceği,bilgi alışverişi yapabileceği bir websitesi.

  http://www.balkondatarim.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s