Domatesin Hikayesi

Alın size tarımda her şeyin aslında ne kadar karışık olduğunu anlatacak bir örnek. Kaliforniya’da domates tarımının nasıl endüstriyelleştiğini şöyle anlatmış kitap. 1960larda Meksikalıların ABD’de tarım işçisi olarak çalışması kolaylaştırılınca bundan rahatsızlık duyan Kaliforniyalı çiftlik sahipleri üniversitelerden insan gerektirmeyen domates toplama makineleri talebinde bulunmuşlar. Makine kolayca yapılmış fakat bu sefer de makineyle toplarken çabuk bozulmayacak, hasar görmeyecek domates üretimi zorunlu kılınmış. Gene bilim devreye girmiş ve buna uygun domates çeşidi tarlalarda yerini almış. Daha önceki senelerde tarlalarda senede 50.000 kişi çalışırken bu gelişmeler sonrası yaklaşık 1.500 makineyi sürecek 18.000 kişi yeterli olmuş. Sonrası malum zamanında yaklaşık 4000 olan domates üreticisi on sene sonra 600’e gerilemiş.

Tarımda geldiğimiz durumu ne kadar da iyi özetliyor bu hikaye. Bilimin parlak fikirlerinin nasıl ters köşeye yatırabileceğini anlatıyor. Aynı zamanda her şeyin üründe bitmediğini, sosyal hatta kültürel koşulların da değişimde büyük rolü olduğunu gösteriyor. İşte bu yüzden tarım artık bir sistem çerçevesinden görülmeli, interdisipliner bir bilim dahilinde çalışılmalı. Ama bu fikir ne kadar anlaşılıyor ne kadar anlaşılamıyor…

Kaynakça:
Agroecology in Action, Keith Warner

Domates hikayesi hakkında şöyle kitaplar var
Hard Tomatoes, Hard Times, Jim Hightower
Tomatoland, Barry Estabrook (bu kitap geçtiğimiz günlerde çıktı ve anladığım kadarıyla yok satıyor, insanlar çılgın gibi bundan bahsediyorlar)

Bu yazı Kitap, Tarım içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s