Norveç’te Yaşam ve Ceza: Eko-hapishane ve Fazlası

Norveç’te sükunet ve insan hakları konusunda uzun uzun yazılabilir. Gerçekten de insanların birbirine saygısının sınırsız olduğunu düşünmüştüm oradayken. Yeşilin sakinleştirici etkisi mi, insan sayısının azlığının getirdiği normal bir etki mi bilmiyorum, -hepsi belki de- toplanmış ve sessiz, saygılı, fazlalıklardan uzak bir hayat tarzı yaratmış. Havası ayrı, suyu ayrı, insanı ayrı temiz. Belki kar temizliyordu ruhları. Soğukta yontuluyordu heyecanlar, taşkınlıklar. Ama işte gördük insan denen canlı can almaya da bayılıyor kendi canını taşırken. Norveç’te bile hayat karla değil kanla örtülebiliyor. Gelişmeleri takip edeceğiz ve merak edeceğiz nasıl işleyecek hukuk sistemi diye.

Bahsetmek istediğim de Norveç’in hukuk sisteminden bir örnek. Norveç’te Oslo civarında bir hapishanede geçiyor hikaye. Her tür suçlunun geldiği klasik bir hapishane ilk bakışta; insan bütün hapishaneleri aynı zannediyor. Oysa burada gelenlere tarım öğretiliyor, iş veriliyor, suçluların zaman geçirmeleri sağlanırken bir yandan çıktıklarında iş bulmalarını kolaylaştırmak için tarım teknikleri gösteriliyor. Tabi bu sırada da doğanın iyileştirici etkisinin suçlulara yardımcı olması bekleniyor.

Zaten doğaiçinde yaşayan insanlara doğayla bir şans daha vermek. Ne kadar uzak, ne kadar yararlı? Denemeye değer mi, bence evet.

Linkteki videoda hapishane ile ilgili yapılmış haberi izleyebilirsiniz:
http://www.youtube.com/watch?v=uSaoirOdZOQ

Bu yazı Sürdürülebilir Yaşam, Tarım içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s