Yol Biter Yemek Bitmez

Eveeet, 24 saatlik bir otobus yolculugunun ardindan Viyana’ya vardim. Onumde kosturmacali bir ay var, sonra da Eylul’de 3. donem derslerime baslayacagim. Once yoldan baslayalim. Ilk durağımız Kapıkule oldu, burada bir yol tesisinde durduk. Bilin bakalım içeride ne var? Fast food satan restoranlar. Bir tane yer Turk yemekleri yaptığını yazmıştı ama oradan alışveriş yapan görmedim. Fast food yerleri ise çılgın satış yapıyordu.

Otobuste herkesin yanında yolluk diyebileceğimiz börek, çörek gibi yiyecekler vardı. Bir tek ülkesine dönen bir Alman genç çok fazla yiyecek getirmemişti ama yol boyunca otobüsteki herkes onu doyurmak için seferber oldu. Habire çocuğa gidip bir şeyler veren insanlar yolda yüzümü güldürdü.

Yolda mola verdiğimiz yerler genelde Türkler tarafından işletilen yerlerdi. Macaristan’da durduğumuz yerde bizim usulde mercimek çorbası getirdiler ve sağolsun yolculardan bir çift bütün ısrarlarıma rağmen bana da ısmarlayarak günümü güzel başlattılar.

Şu anda otel odasındayım. Biraz yiyecek alabilmek için dışarı çıktım ve şehri gezdim. Marketler “bio” etiketli ürünlerle doluydu. Aklınıza gelecek her şeyin organik türü vardı, cipsler, meyveli yoğurtlar, hatta salata sosları… Dünyada en çok organik tüketilen yerlerden biri de burası, Almanya’da da benzer olduğunu biliyorum. Ama bu kadar paktlenmiş gıdanın organik olması beni açıkçası çok etkilemiyor. Bir seferlik yoğurt kapları, cips paketleri, küçücük poşetlerde satılan fındıklar fıstıklar… Bu ürünlerin Avusturya’ya geliş hikayelerini ve karbon ayak izlerini de sorgulamaya kalksak işin içinden çıkamayız. Sizin anlayacağınız endüstriyel organik Avusturya’yı ele geçirmiş görünüyor. Okul başlayıp da buraya alıştığım zaman çiftçi marketlerini ve diğer gıda temin yollarını araştıracağım. Umarım organik ve doğal gıda sadece markette ulaşılabilen ürünler değildir.

Bu yazı Avrupa'dan Tarım Hikayeleri, Hatıralar, Sürdürülebilir Tarım, Yemek/Gıda içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s