Çek Cumhuriyeti’nden Organik Tarım Manzaraları 3

Sizce bu fotoğrafta neredeyiz? Sanat galerisinde resimlere bakıyorsunuz diyenler yanılıyor! Burası bir ahır ve fotoğrafta görülen de gezdiğimiz çiftliğin sahibi. Ve kendisi yazın kullanmadığı ahırları resim galerisi olarak yeniden düzenlemiş.

ENOAS buluşmasının üçüncü günü bir başka organik çiftliğe gittik. Gene burada da süt üretimi başı çekiyordu. Ama çiftliğin sahibinin hikayesi bizim daha çok dikkatimizi çekti. Çiftçi makine mühendisliği üzerine eğitim aldıktan sonra senelerce fotoğrafçılık yaparak hayatını sürdürmüş ve Almanya’da yaşamış. Yıllar sonra yerleşmek için tekrar ülkesine döndüğünde çiftliğin olduğu araziyi çok beğenmiş ve burayı satın almış. Fakat aklında tarım yapmak yokmuş. Hobi olarak bir iki hayvan almış ama asıl mesleği olan fotoğrafçılığa devam etmiş. Fakat zamanla hobi mesleğe dönüşmüş ve eskiden organik tarım hakkında hiçbir şey bilmezken şimdi aranılan adam olmuş. Yörede organik tarımla ilgili bilgi almak isteyenler ilk ona geliyorlarmış.

Çiftlikte daha çok keçi ve koyun var. Süt üretimi yapılıyor fakat daha çok peynir yapılıp satılıyor. Sağım merkezini gezdikten sonra peynir yapım atölyesine de göz attık. Avrupa’da gıda üretimi konusunda kurallar çok kesin fakat Çek Cumhuriyeti’nde devletin beklentileri daha katı. Eskiden peynir üretebilmek için çiftlikte 13 ayrı oda olması gerekiyormuş ve bu çiftlik sahibini ilk başta çok fazla zorlamış (bu standartlara uymayan çiftçiler peynir satamıyorlar). Şimdi kurallara göre 7 oda yetiyormuş fakat kendisi 5 odanın böyle bir üretim için yeterli olacağını düşünüyor.

Bu yazı Avrupa'dan Tarım Hikayeleri, Fotoğraf, Sürdürülebilir Tarım, Yemek/Gıda içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s