Çek Cumhuriyeti’nden Organik Tarım Manzaraları 5/2

5. günün ikinci yarısında yeniden organik bir keçi çiftliğine gittik. Buranın hikayesi oldukça üzücüydü ama çiftlik sahibinin şu an huzur içinde yaşadığını görmek bizleri mutlu etti.

Hikaye 1800lere kadar gidiyor. Arazi sahibinin dedesi burayı zamanında kraliyetten satın almış ve tarıma başlamış. Zamanla burayı oğluna bırakmış ve çiftlik faaliyetleri İkinci Dünya Savaşı’na kadar devam etmiş. Almanların gelmesi ile arazi ellerinden çıkmış fakat çiftlik sahibinin babası buraya bakmakla yükümlü kılındığından çiftliğinden ayrılmamış. Aile savaş sonrası araziye yeniden sahip olmuş fakat bu sefer de komunizmin gelmesiyle toprakları gene kaybetmişler, devlet araziye el koymuş. Bu sırada çiftlik sahibinin babası hapse girmiş ve ne yazık ki annesi de vefat etmiş. Ortada ne çiftlik ne aile kalmış…

Geçen zaman içinde çiftlik sahibi eğitim almak için akrabalarının yanına gönderilmiş ve zamanla Prag’a yerleşip burada iş bulmuş ve hayatını sürdürmüş. 80lerdeki devrimle Çek Cumhuriyeti özgürlüğüne kavuşurken devlet tarafından el konulan araziler sahiplerine geri verilmeye başlanmış. Çiftlik sahibi ilk başta tereddüt etse de teklifi kabul etmiş ve şehir hayatını bırakıp ailesiyle buraya geri dönmüş.

İlk başka elektrik, su ve kanalizasyon için hiçbir altyapı yokmuş ve çok zorluk çekmişler. Binaların durumu da çok kötüymüş ve restorasyon gerektiriyormuş. İlk başta keçi üretimi yapmaya karar vermişler ve 2 keçi almışlar. Bu iki keçiyle sağım yapmayı, keçi bakımını, temizliğini, sağlığını öğrenmişler ve keçilerin sayısı gittikçe artmış. Şu anda 700’e yakın keçileri var!

Günde 800-900 litre süt sağlanıyor. 1997 yılında ise organik tarıma geçiş yapmışlar.

Çiftlik şu anda keçi peynirinden gelir getiriyor fakat çiftlik mağazasında süt ve diğer süt ürünlerini bulmak da mümkün. Cumartesileri çitlik halka açılıyor ve ziyaret edip çiftliğin tadını çıkarmak mümkün. Gelenler için yemek verilen bir restoran da çiftliğin içinde yer almış. Binalar, ürünler, çevre düzeni… kısacası çiftlikteki her şey ince düşünülmüş ve ilgiyle hazırlanmış.

Çiftlik sahibinin özel ilgisinden dolayı çiftliğin etrafında ufak bir botanik bahçesi bile oluşturulmuş ve gelenler manzaraya hayranlıkla bakıyorlar. Tüm bu olan bitenden sonra bir çiftliğin yeniden nasıl diriltilebileceğine şahit oluyorsunuz.

Bu yazı Avrupa'dan Tarım Hikayeleri, Fotoğraf, Sürdürülebilir Tarım, Yemek/Gıda içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s