Çek Cumhuriyeti’nden Organik Tarım Manzaraları 6

Buluşmanın son günü Brno şehrinde organik yemekler verilen bir restoranda yemek yedik. Buradan Brno dolaylarını içeren Moravia bölgesini gezmeye başladık. Bu bölge şarapçılığı ile ünlü ve biz de geceyi geçirmek için organik şarapçılık yapılan bir çiftliğe adımımızı attık.

Çiftlikte organik şarapçılık yapılıyor ama sertifika süreci sıkıntılı çünkü çiftliğin toprakları dahilinde başka çiftçilere ait olan bölgeler de var ve bunlar organik değil. Bu üzümlerdeki spreyleme etkisi yüzünden organik sertifika alınamıyor. Fakat çiftlik sahipleri gene de kendi üzümlerinde kimyasal kullanmamaya devam ediyorlar. Farklı türlerde üzümler yetiştiriliyor ve ona göre de farklı şaraplar yapılıyor. Öncelikle bahçeyi gezdirdiler.

Organik üzüm sırası (ortada farklı bitkilerden oluşan bir karışım ekilmiş durumda):

Bölgeye özgü Pavlova üzümleri:

Kimyasal kullanılan üzüm sırası (aradaki farkı görebiliyorsunuz, toprak renginden, yardımcı ot bırakılmamasına kadar birçok farklılık var, ayrıca asmalar da daha gelişmiş görünüyorlar):

Bu da organik olmayan ama bakımsız bırakılan sıra (çiftlik sahibi buranın organik sanıldığını ama aslında zaman zaman kimyasal kullanılan bir sıra olduğunu, organik demenin bakımsızlık demek olmadığını özellikle anlattı):

Gelmemizden birkaç gün önce dolu yağmış ve üzümler de yapraklar da yara almış, çiftlik sahibi bir şey kullandığını söyledi ama hatırlamıyorum, bu yaraların büyümesini engelliyormuş, ama zaten daha sonra hava kuruduğu için kuruluk aynı etkiyi göstermiş ve bitkilerin yaraları durmuş:

Son olarak çiftik sahibi yeni kurulan bağı gösterdi ve böyle gözükmesi gerektiğini belirtti:

Gezimiz bittikten sonra da şarap tadımına geçtik ve 10 farklı şarabın tadına baktk. Tabi gecenin sonunda herkesin yüzü gülüyordu ve yanaklar kıpkırmızıydı. Ve ENOAS Buluşmamız neşeyle, tatla sona erdi.

Bu yazı Avrupa'dan Tarım Hikayeleri, Fotoğraf, Sürdürülebilir Tarım, Yemek/Gıda içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s