Bez Torbadaki İnanılmaz Mantık Hatası

Bez torba kullanın, kumaşa gereken değeri verin deyip duruyoruz ama bunların kullanımı bir türlü beklenildiği kadar halka yayılamıyor…

Bir kere file torbalarla alışveriş yapmış bir neslin torunları olan bizim nesle bez torbaların neden uzak geldiğinin bir sürü sebebi var. Kimisinin eli gitmiyor, kimisinin torbası yok, kimisi evden çıkarken o torbayı hep unutuyor, kimisi çantasına alelacele atıverdiği kumaş torbayı marketten plastik torbalarla çıkarken hatırlıyor, kimisinin haberi bile yok neden kumaş torba kullanması gerektiğinden… Bunlara ek olarak biliyorum ki birçok erkek bu kumaş torbaları taşımayı yanlış bir şey anlarlar diye tercih etmiyor!! Üstelik o file torba kullanan büyüklerimiz de artık naylon torbanın rahatlığına alıştılar. Sebepler saymakla bitmez. Ne yazık ki bez torbalara hala gerektiği önemi vermiyor, hala petrolün zevksiz çocuğu plastiğe itibar gösteriyoruz.

Aslında kumaş torbalar bile bir sektöre dönüştü, internette tasarım örneklere rastlamak da mümkün; bu sebeple her kesimin kendine uygun bir torba bulacağına inanıyorum. Ama en nihayetinde torba torbadır, çirkin güzel, pahalı, ucuz farketmez, artık alışın şunları taşımaya demek istiyorum. İlk üç sefer unutsanız, dördüncüsünde hatırlayacak, onuncusunda o bez torbasız evden çıkamaz olacaksınız.

Şimdi kumaş torbalarda unuttuğumuz -ama aslında çok önemli olan- bir noktayı da hatırlatmak istiyorum. Görüyorum ki kumaş torba sahipleri, şık tasarımlı, ilginç resimli çantalarıyla pazarlara gidiyorlar (buraya kadar her şey güzel) ama sonra meyveleri, sebzeleri, bakliyatları gene naylon poşetlerde alıp duruyorlar! Bez torbalar sadece pazar arabası yerine geçiyor!!! Bir bakıyorsunuz içleri plastik poşet dolu. İşte burada durup “bir dakika” demek gerek. O bez çantalar “bakın ben ne kadar ekolojik bir insanım” üst başlıklı ego tatminleri için değil, naylon kullanımını azaltmak için var. Tabi burada satıcıların da büyük adım atması ve naylon kullanımına dur demeleri lazım. Eskiden pazarlarda gazete kağıtları kullanılırdı fakat bunlardaki mürekkebin yiyeceğe zararlı olduğuna dair bir iki gazete, tv haberi yapıldı 90 başlarında; derken bir baktık bunlar da hayatımızdan çıkmış gitmiş. Gazete yoksa da kese kağıdı hala yok mu? Var? E nerede bunlar? Haydi meyveyi sebzeyi bir şekilde üçer beşer ellerinizle alıp, kumaş torbaya koyduk diyelim, peki bakliyat, baharat gibi şeyler söz konusu olduğunda ne yapacağız? Herkes şeffaf, küçük naylonlarda alıyor bu dediklerimi…onları plastiklere koyduktan sonra, omzumuzda kumaş torba taşısak neye yarar. İşte burada kese kağıdı “çekilin ben hallederim” diyerek ortaya atılmalı ve eski itibarını geri kazanmalı. Yoksa bez torbalar sadece bir moda unsuru olarak tarih sayfalarında yer alacaklar. Tabi aslında daha da uygun bir çözüm var: minik bez torbalar! Artık kumaşlardan, ordan burdan bulunmuş bezlerden, hatta eski yastık kılıflarından bir iki dikiş hamlesiyle gayet güzel bez torbalar yapabilirsiniz ve bunları pazarda bakliyat, baharat, çerez almak için kullanabilirsiniz. Sonra da bunları bir güzel bez torbanıza koyup evin yolunu tutabilirsiniz.

Unutmayın hala gıdanın açıkta, toptan, paketlenmemiş olarak satılabildiği bir ülkedeyiz, bunun birçok ülkede bir lükse dönüştüğünü bilin ve sahip olduğunuz bu gerçekliğe gerektiği önemi verin, gıdaya plastik giydirmeyin.

Not: Gıdanın açıkta satılması bazı ülkelerde unutulan bir gelenek. Geçen gün internette Texas, ABD’de paketsiz gıda satan bir yerin açılışının haberini gördüm ve güldüm. O kadar kanıksamışlar ki gıdanın pakette satılmasını, bu mağaza inanılmaz bir girişimcilik örneği olarak gözlerini parlatmış (Tabi değişik olarak burada kap, kavanoz falan da kullanabiliyorsunuz ama çantada file taşımak bile insanımıza yük gelirken, bunları nasıl burada uygulayabiliriz onu düşünmedim değil).
İLgili haber: http://consumerist.com/2011/06/packaging-free-grocery-store-to-open-in-texas.html

Bu yazı Doğa, Sürdürülebilir Yaşam içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

9 Responses to Bez Torbadaki İnanılmaz Mantık Hatası

 1. Seda Özçetin dedi ki:

  burda (danimarka ve isveç) marketlerde plastik torba parayla satılıyo. Paşa paşa alışıyosun bez torba tasımaya. 1 kronun hesabını yapıyosun valla.

 2. Seda Özçetin dedi ki:

  ahan da bizim ev kullanımına yonelik bez torbalarımız. http://hamide.co/sac_october-revival

 3. evren dedi ki:

  En ince detaylarinda plastiksiz bir yasama aklini takmis ve bu konuda epeyce yol almis bir blogger var. Neden bilmem artik yazmiyor. http://lifelessplastic.blogspot.com/

 4. beste dedi ki:

  sepetler var en guzel tasima yontemi! sebzeler, meyveler ezilmiyor en uste bir buket cicek alip alisverisi tamamlayabilirsiyorsun kesekagidina bile gerek kalmiyor tablo guzelliginde olmasi da cabasi:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s